Ekonomi

Cuma Günü İstihdam Verilerinin Ardından Fed’in Gelecekteki Eylemleri

Cuma günü açıklanan istihdam istatistikleri ABD ekonomisinin Nisan ayında beklenenden daha az sayıda istihdam yarattığını ortaya koyarak Federal Rezerv’in atacağı adımlara ilişkin spekülasyonlara yol açtı.

Veriler, tarım hariç sektörlerdeki toplam istihdam sayısının geçtiğimiz ay için 175,000 olduğunu ve bu rakamın Mart ayı için revize edilen 315,000 rakamından daha az olduğunu gösterdi. Sonuç aynı zamanda 238,000 olan beklentinin ve 243,000 olan ortalama tahminin de altında kaldı.

Ayrıca, Nisan ayı için işsiz işgücü oranı %3,9 olarak açıklanmış olup, bu oran bir önceki ay kaydedilen %3,8’e kıyasla hafif bir artış göstermiştir.

İstihdam verilerinin açıklanmasının ardından Bank of America’nın finans uzmanları müşterilerine bir brifing vererek istihdamdaki toparlanma hızının yavaşladığına dair işaretler olduğunu belirtti.

“Bizim bakış açımıza göre bu durum ekonomi için ciddi bir soruna işaret etmiyor. Yakın kişisel etkileşim gerektiren sektörlerdeki istihdam pandemi öncesindeki seviyelere döndükçe, para politikasının sıkı olup olmamasından bağımsız olarak, istihdam artış hızının doğal olarak düşmesini bekliyoruz” dedi.

Bank of America halen faiz oranlarındaki ilk indirimin Aralık ayında gerçekleşeceğini ve 2025 yılında her biri 0,25 puanlık dört indirim yapılacağını öngörüyor. Nihai faiz oranının 2026 yılı ortasında %3,5 ile %3,75 arasında olacağını öngörüyorlar.

Öte yandan DA Davidson’daki finansal analistler, istihdam yaratma rakamlarının beklentilerin altında kalması ve işsizlik oranının daha yüksek olması nedeniyle Federal Rezerv’in mevcut faiz artırma döngüsünün ekonomiyi yavaşlatıyor olabileceği yorumunda bulundu.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

habersilvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu